Nadace Ivana Dejmala obnovuje a chrání přírodní a krajinné prostředí
V současné době se intenzivně věnujeme například nápravě vodního režimu v krajině, obnově stabilních lesních ekosystémů, zvyšování biodiverzity lesa, ochraně cenných přírodních lokalit, obnově kvalitní návštěvnické infrastruktury nebo zachovávání harmonické krajiny. Spolupracujeme s organizacemi i jednotlivci, zajišťujeme nezbytné finanční prostředky na jednotlivé akce, iniciujeme nové projekty a realizujeme opatření, která jsou v souladu s naším posláním. Podařilo se nám v posledních letech dokončit řadu projektů, které mají pozitivní dopad na přírodní a krajinné prostředí a na dalších intenzivně pracujeme.
Filter by

Zachraňme populaci tetřívka v Jizerskýh horách

V celé České republice žije tetřívek obecný už jen ve třech lokalitách v celkovém počtu kolem 440 jedinců a jejich stavy neustále klesají. V samotných Jizerských horách se podle posledního sčítání vyskytovalo pouhých 60 kohoutků a slepiček. Pokud nic neuděláme, tetřívek vyhyne. Pomozte nám s jeho záchranou.

Zvýšení stability lesních porostů na Liberecku v roce 2020

Projekt má za cíl výsadbu převážně buků, dubů a jedlí do místních lesů s cílem zlepšit jejich věkovou i druhovou skladbu. Nezbytnou součástí projektu je i ochrana sazenic před zvěří. I díky příspěvkům našich dárců se za posledních šest let podařilo v Jizerských horách a na Liberecku vysázet 163 068 nových sazenic, na které naše nadace přispěla částkou přesahující 1,5 miliónů korun. V naší snaze hodláme pokračovat i letos.

Obnova evropsky významné lokality Jizerské smrčiny

Cílem projektu je vrátit lesům Jizerských hor jejich přirozenou a zdravou podobu a zároveň pomoci se zadržením vody v místních cenných rašeliništích. Projekt, který realizuje Jizersko-ještědský horský spolek, pomáhá přírodně unikátním podmáčeným smrčinám v samém srdci Jizerských hor. Dojde k výsadbám více jak 14 tisíc geneticky původních sazenic stromů a díky vybudováním 60 přehrážek se podaří obnovit i unikátní rašeliniště, která jsou v současné době ohrožena vysycháním.

Záchrana Sedmihorských mokřadů

Projekt záchrany Sedmihorských mokřadů má za cíl vrátit cennému území jeho přirozenou přírodní funkci zadržovaní vody v krajině. Lokalita také slouží jako biotop řady vzácných rostlin i živočichů včetně unikátního hnízdiště ptáků (například ohroženého jeřába popelavého). Mezi obcemi Turnov, Pelešany a Karlovice v CHKO Český ráj se nachází jedinečná lokalita, která byla v minulosti poškozena činností člověka necitlivým odvodňováním. I přes tyto zásahy je území nadále podmáčené a pro hospodářskou nebo stavební činnost nevyužitelné. Šrámy v podobě melioračních příkopů zde však zůstaly zachovány a bez pomoci člověka se v dohledné době přírodní stav nenavrátí.

Zvýšení stability lesních porostů na Liberecku v roce 2019

Na pozemcích 8 obcí byly vytipovány vhodné lokality, kde bylo vysázeno dvacet tisíc sazenic buků, dubů a jedlí. Projekt pomohl posílit druhovou rozmanitost lesa, která je nezbytná pro jeho dlouhodobou, přirozenou a zdravou existenci.

Zvýšení stability lesních porostů na Liberecku v roce 2018

Na pozemcích 10 obcí byly vytipovány vhodné lokality, kde bylo vysázeno přes třináct tisíc sazenic jedlí. Projekt pomohl posílit druhovou rozmanitost lesa, která je nezbytná pro jeho dlouhodobou, přirozenou a zdravou existenci.

Ekologická výchova dětí v Libereckém kraji

Každým rokem pomáháme posílit ekologické povědomí a osvětu dětí i mládeže na školách a v organizacích pracujících s mládeží, která je nezbytná pro další pozitivní vztah k přírodě jako celku. Projekty ekologické výchovy zavedou děti do přírody a v praxi jim ukáží, proč je důležité ji chránit.

Zvýšení stability lesních porostů na Liberecku v roce 2017

Ve spolupráci s 8 obcemi bylo na jejich pozemcích vysázeno přes devatenáct tisíc sazenic jedlí a buků. Projekt pomohl posílit druhovou rozmanitost lesa, která je nezbytná pro jeho dlouhodobou, přirozenou a zdravou existenci.

Obnova biotopu rašeliniště v PR Nová louka

V přírodní rezervaci Nová louka došlo díky Jizersko-ještědskému horskému spolku k revitalizaci rašeliniště za pomoci kaskády dřevěných přehrážek tak, aby se hladina podzemní vody mohla navrátit k povrchu. Díky tomu se bude moci cenný biotop přirozeně obnovovat, posílí se populace chráněných rostlin a zastaví se proces zarůstání rašeliniště nepůvodní vegetací. Revitalizace přispěla i k větší retenci vody v krajině.

Zvýšení stability lesních porostů na Liberecku 2015-2016

Ve spolupráci s devíti obcemi se podařilo zrealizovat výsadby více jak dvaceti sedmi tisíc sazenic buků, dubů a jedlí. Projekt pomohl posílit druhovou rozmanitost lesa, která je nezbytná pro jeho dlouhodobou, přirozenou a zdravou existenci.

Obnova návštěvnické infrastruktury v Jizerských horách

Projekt pomohl obnovit a vylepšit zázemí pro turisty, které je nezbytné pro jejich spokojenost a bezpečnost, ale zároveň přispívá i potřebám ochrany přírody. Díky spolupráci se Společností pro Jizerské hory se podařilo opravit devět turisticky značených atraktivních lokalit v Jizerských horách.

Podpora biodiverzity lesních ekosystémů v Jizerských horách

Podařilo se posílit druhovou rozmanitost lesa, která je nezbytná pro jeho dlouhodobou, přirozenou a zdravou existenci. V rámci tohoto projektu se jednalo o výsadby původních dřevin (buků, dubů, jedlí, ...) do Jizerských hor. Projekt byl plánován jako dlouhodobý a probíhal v letech 2010 – 2015. Díky spolupráci se Společností pro Jizerské hory bylo v jeho průběhu osázeno cca 296 ha ploch necelými 84 tisíci sazenicemi původních dřevin a keřů.

Revitalizace horního úseku řeky Smědé

Nedaleko chaty Smědava se podařilo zprůchodnit pro vodní živočichy horní část řeky Smědé. Došlo k odstranění překážky, která bránila rybám ve volnému průchodu řekou. Bývalé regulované koryto dostalo zpět přírodě blízkou podobu a vznikl zde i díky spolupráci se Společností pro Jizerské hory takzvaný rybí přechod.

Obnova návštěvnické infrastruktury v NPR Jizerskohorské bučiny

Na dvou turistických stezkách vedoucích přes Poledník a údolím Bílého Štolpichu byly díky Jizersko-ještědskému horskému spolku vybudovány povalkové chodníky, obnoveny svodnice pro vodu či opraveny kamenné i dřevěné stupně. Došlo i k přírodě šetrným úpravám povrchů cest, tak aby mohly opětovně sloužit všem návštěvníkům Jizerských hor.