Vyberte nejkrásnější fotku Jizerských hor

Čtenáři Libereckého deníku si opět zpříjemní celé letní prázdniny pohledem na fotky Jizerských hor. Zároveň budou moci vybrat tu, kterou považuji za nejkrásnější. Snímky zasílali nadšení fotografové do 12. ročníku fotosoutěže Zaostřeno na Jizerky, kterou pořádá Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody. Letos se sešlo 152 fotografií od 47 autorů a snímek vybraný veřejností se zařadí do výstavní kolekce, kterou souběžně sestavuje odborná porota. Nadace vydá z nejlepších fotek benefiční kalendář Zaostřeno na Jizerky 2023 a výtěžek z jeho prodeje pomůže s projektem výsadeb druhově rozmanitých lesů na Liberecku.

Na webu Libereckého deníku se postupně každý pátek představí sada nových fotografií, ze kterých svým hlasováním pošle veřejnost do finále dvě nejlépe hodnocené. Takovýchto semifinálových kol bude celkem osm a vzejde z nich 16 snímků, které se na počátku září utkají o první místo v závěrečném 14denním hlasování. Oceněný autor obdrží hodnotnou cenu od společnosti Canon a čestné místo na výstavě Zaostřeno na Jizerky. Ta bude mít koncem září vernisáž v libereckém Centru Babylon. „Tato akce je každoročním vyvrcholením fotosoutěže a já se již nyní těším, jaké snímky se dostanou na výstavu. Vždy je to pěkná podívaná a to jak díky skvělé práci nadšených fotografů, tak i přírodních fenoménů, které Jizerky nabízejí v nepřeberné množství. Je až neuvěřitelné, jak se dokáže i jinak známé místo z netradičního úhlu a při zajímavém světle zcela proměnit a ukázat úplně jinou tvář. Zároveň mě každým rokem naše malé ale krásné pohoří překvapí něčím zcela novým, na co účastníci fotosoutěže narazí,“ říká Ondřej Petrovský, ředitel pořádající Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody. 


Hlavním výstupem je pak benefiční kalendář Zaostřeno na Jizerky, který nadace vydá již podvanácté. Dostanou se do něj snímky vybrané odbornou porotou a výtěžek každým rokem putuje na projekty pomáhající Jizerským horám i jejich okolí. V minulosti takto nadace pomohla se záchranou rašeliniště, aby nedocházelo k jeho odvodňování, poskytla prostředky na výsadbu desítek tisíc sazenic stromků do místních lesů nebo spolufinancovala výstavbu rybího přechodu na řece Smědé. Náklad se každým rokem navyšuje a z původních osmi set kusů jich loni nadace vydala již dva tisíce. A i ty se rozprodaly do posledního. „Zájem lidí o kalendář i fotosoutěž jako takovou mě velmi těší. Přinášíme jak krásné pohledy na Jizerky, tak jim díky podpoře veřejnosti můžeme takto i pomáhat. Z kalendáře se stala již tradiční záležitost a znám řadu lidí, kteří mají doma všechny doposavad vydané a zároveň každý rok se přidávají noví zájemci. Pro mnoho firem se stal kalendář vánočním dárkem, na který si nechají dotisknout své logo a věnují ho koncem roku svým partnerům. Tímto způsobem zároveň přispívají na ochranu Jizerských hor,“ vysvětluje Petrovský.


Fotografická soutěž Zaostřeno na Jizerky byla poprvé vyhlášena v roce 2011 a za tu dobu bylo přihlášeno 2 349 snímků a vydáno 15 500 kalendářů. S myšlenkou jejího pořádání přišel František Pelc, předseda správní rady nadace a do soutěže se hlásí fotografové nejen z Čech, ale i zahraničí. „Hlasovat na stránkách Libereckého deníku můžete již nyní. Každý týden v pátek zde na vás bude čekat sada nových fotek, které Vám Jizerky přiblíží prostřednictvím řady krásných pohledů, mnohé takové, jako jste ještě neměli šanci spatřit. A počátkem října si nezapomeňte objednat kalendář Zaostřeno na Jizerky 2023, kterým můžete potěšit nejen sebe, ale i své přátele a známe,“ uzavírá Petrovský.


Tisková zpráva