Zaostřeno na Jizerky již potřinácté, nadace vyhlásila další ročník

Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody vyhlásila v těchto dnech třináctý ročník populární fotografické soutěže Zaostřeno na Jizerky. Hledá tak nejkrásnější snímky Jizerských hor, ze kterých sestaví oblíbený benefiční kalendář. Své snímky můžete zasílat až do 2. června na email info@nadaceivanadejmala.cz a zároveň vyvolané poštou na adresu Matoušova 453/21, 460 01 Liberec 3. Z došlých fotografií vybere odborná porota širší výstavní kolekci, která bude k vidění po celý rok na různých místech nejen Libereckého kraje, nejpovedenější snímky se objeví v kalendáři Zaostřeno na Jizerky 2024. Jejich autoři obdrží hodnotné ceny od společnosti Canon i od samotné nadace.

„V letošním roce oslaví naše nadace 30 let své existence a fotosoutěž k nám již neodmyslitelně patří. Jsem rád, že jsme zde založili pěknou tradici, která má i dobročinný charakter. Výtěžek z prodeje kalendářů totiž putuje na projekty pomáhající přírodě,“ říká Ondřej Petrovský, ředitel nadace. Každý soutěžící může zaslat až 4 snímky Jizerských hor elektronicky i papírově s velikostí delší strany minimálně 28 cm. Fotografie na výšku budou sice hodnoceny, ale nemohou se dostat do kalendáře, volte tedy raději formát na šířku. Každým rokem se sejde kolem 200 snímků od přibližně 50 autorů včetně zahraničních. Celkově se tak sešlo již 2 349 fotografií Jizerských hor ze všech možných pohledů na ně. „Vím, že některá místa táhnou fotografy pro svou magickou krásu, jiná zas pro jejich tajemnost a v každém ročním období nabízejí jiný úhel pohledu. Ze zkušeností však vím, že nejméně fotografií chodí těch letních, tak zvláště za toto roční období budeme rádi,“ upozorňuje Petrovský.


            Benefiční kalendář Zaostřeno na Jizerky dosáhl loni rekordního nákladu 2 100 výtisků, přesto se vyprodal již před Vánoci. Od počátku fotosoutěže jich nadace nechala vytisknout 17 600 a s navýšením nákladu počítá i letos. Výtěžek z jejich prodeje poputuje na výsadby druhově rozmanitých lesů a záchranu rašeliniště v nejcennější části Jizerských hor. V minulosti už peníze pomohly s výsadbou desítek tisíc sazenic původních stromků do Jizerských hor i jejich okolí, s obnovou návštěvnické infrastruktury, či se zprůchodněním horního toku Smědé. „Zájem lidí o fotosoutěž i benefiční kalendáře mě těší a ukazuje to, že lidé na Jizerky nejen rádi hledí a navštěvují je, ale jsou ochotni jim tímto i pomoci,“ vysvětluje Petrovský.


Do výstavní kolekce se dostane nad rámec hodnocení odbornou porotou i jeden snímek, který vybere široká veřejnost v průběhu internetového hlasování, které bude probíhat po celou dobu letních prázdnin. Krom oceněných vítězů obdrží každý soutěžící jako poděkování jeden výtisk kalendáře a vyhlášení výsledků s vernisáží proběhne v září tohoto roku. „Už nyní se opětovně těším na fotografie Jizerek, které k nám dorazí. Každoročně mě nepřestává překvapovat, která místa v horách ještě neznám a nebo jak se dají zachytit i ta notoricky známá. Ukazuje se, že naše relativně malé pohoří je neobyčejně rozmanité. Od vrcholových rašelinišť, přes strmé a monumentální skalní vyhlídky, mohutné bukové lesy i okouzlující přírodní fenomény až po rostlinné i zvířecí obyvatele. Naším posláním a ostatně i celé fotosoutěže je zachovat tyto krásy i pro budoucí generace a já již nyní děkuji všem soutěžícím, že nám s tím pomáhají,“ uzavírá Petrovský.

Tisková zpráva