Vyberte nejkrásnější fotku Jizerských hor

Již po čtrnácté mají čtenáři Libereckého deníku možnost vybírat v anketě Zaostřeno na Jizerky nejkrásnější fotku Jizerských hor. Po celou dobu letních prázdnin bude možné si postupně v osmi kolech prohlédnout snímky tohoto pohoří a hlasovat pro ty, které považujete za nejpovedenější. Z každého kola postoupí do finále vždy 2 fotografie a těchto 16 finalistů se utká o přízeň veřejnosti v závěrečném zářijovém kole. Snímky zasílali fotografové do soutěže Zaostřeno na Jizerky, kterou pořádá Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody a hlasovat můžete už nyní na webu Libereckého deníku. Každé kolo potrvá přesně týden a vždy v pondělí ve 12 hodin zde naleznete novou sadu fotografií. Na autora vítězného snímku čeká hodnotná cena od společnosti Canon a umístění na výstavě, kterou nadace připravuje.


Do letošního ročníku se přihlásilo 50 fotografů a dorazilo celkem 162 snímků. Fotografie, která uspěje v internetovém hlasování, se připojí k dalším 35, které vybere odborná porota a stane se součástí putovní výstavy. Vernisáž se uskuteční v úterý 24. září v libereckém Centru Babylon. Následně se představí veřejnosti ve vybraných městech libereckého kraje ale například i v Polsku. „Nádherné fotky nás provedou krajinou skalních vyhlídek, křivolakých cest, hlubokých údolí, zurčivých potoků a tajemných rašelinišť, tedy Jizerskými horami a všemi jejich úžasnými zákoutími. Rozlohou je toto pohoří nevelké, ale plné kontrastů a rozmanitostí. Mám každoroční radost ze zájmu fotografů, tak i veřejnosti. Snažíme se tímto způsobem ukázat nejen krásy přírody, ale upozornit tímto způsobem i na potřebu její ochrany. Vždyť pokud bychom se k ní nechovali s respektem a láskou, neměla by budoucí generace již co obdivovat,“ říká Ondřej Petrovský, ředitel nadace.


Hlavním výstupem celé fotosoutěže je pak benefiční kalendář Zaostřeno na Jizerky, který sestavuje odborná porota z 13 nejpovedenějších snímků. Mezi veřejností je o něj značný zájem a loňský rekordní náklad 2 300 výtisků se vyprodal ještě před Vánoci. Lidé si pořizují nejen krásné snímky Jizerských hor, ale nákupem kalendáře také přispívají na projekty pomáhající přírodě. V loňském roce putoval výtěžek na výsadbu druhově i věkově rozmanitých lesů na Liberecku a bude tomu tak i letos. „Mám opravdu radost z velkého zájmu lidí o kalendář a vážím si toho o to víc, že tím přispívají na dobrou věc. Každým rokem se ozve i celá řada firem, které ho pak využijí jako dárek pro své zaměstnance či obchodní partnery. V prvním ročníku jsme vydali pouhých 800 kalendářů a v loňském roce už jich málem nestačilo ani 2 300,“ popisuje Jakub Trsek, který má prodej kalendářů na starosti. 


S pořádáním fotografické soutěže Zaostřeno na Jizerky přišel již v roce 2011 předseda správní rady nadace František Pelc. Od té doby dorazilo již přes 2 600 snímků Jizerských hor a vydáno bylo 19 900 kalendářů. Autoři oceněných snímků jsou každoročně odměněni hodnotnými cenami od společnosti Canon či centra Babylon, ale především se jejich fotografie objeví v benefičním kalendáři. Řadu z nich později oslovují i vydavatelé různých periodik a jejich snímky jsou otiskovány i na dalších místech.

Tisková zpráva