Nadace představila benefiční kalendář Zaostřeno na Jizerky 2019

Nadace představila benefiční kalendář Zaostřeno na Jizerky 2019

V rámci úterní vernisáže výstavy Zaostřeno na Jizerky byl představen benefiční kalendář na rok 2019, který je sestaven z nejkrásnějších snímků Jizerských hor. Ty vybírala odborná porota z více než 170 fotografií, které do stejnojmenné soutěže zaslala padesátka milovníků tohoto pohoří. Kalendář bude nyní Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody nabízet na svých internetových stránkách www.nadaceivanadejmala.cz a výtěžek z jeho prodeje půjde na projekty pomáhající Jizerským horám.

V březnu jsme vyhlásili již osmý ročník úspěšné fotosoutěže Zaostřeno na Jizerky a sešly se opravdu nádherné snímky. Odborná porota to ani letos neměla vůbec jednoduché, ale jsem přesvědčen, že vybrali opravdu ty nejlepší z nich,“ říká Ondřej Petrovský, ředitel nadace. Krom fotografií, které se objeví v kalendáři, vybírala porota také 35 snímků, které se v úterý představily veřejnosti na vernisáži výstavy. Tu si přišla v úterý prohlédnout osmdesátka návštěvníků. Úspěšní fotografové obdrželi hodnotné ceny od společnosti Canon i knížky od nadace či poukazy do Centra Babylon. Na všechny účastníky soutěže čekal jako poděkování jeden výtisk kalendáře Zaostřeno na Jizerky 2019. Někteří si rovnou dokoupili za 300,- Kč další výtisky a stejnou možnost mají nyní i další a to na internetových stránkách nadace a v průběhu října také ve vybraných infocentrech Libereckého kraje. „Kalendáře si objednávají i firmy, kterým na spodní pruh, který je viditelný po celý rok, natiskneme jejich logo či cokoliv dalšího dle jejich přání. Nejen že tak získají pěkný dárek pro své partnery či zaměstnance, ale zároveň tím pomáhají Jizerským horám. Vážím si, že společenská odpovědnost vůči místu, kde žijeme a podnikáme se u řady lidí i firem každoročně navyšuje,“ vysvětluje Petrovský.

Jeden snímek na výstavu vybírala i široká veřejnost v internetovém hlasování na stránkách Libereckého deníku, kde bylo v průběhu letních prázdnin odevzdáno necelých devět tisíc hlasů. Lidé měli možnost se prostřednictvím snímků „vydat“ do Jizerských hor a prohlédnout si všeobecně známá i tajemnější místa Jizerských hor. Fotografové pořizují snímky i v časech, kdy se běžný návštěvník do hor nepodívá nebo z míst, kam nevedou turistické značky. „Obdivuji píli a vytrvalost fotografů neboť pro některé snímky musí vysoko do hor vyrazit i několikrát než přijde to správné počasí i světlo. Na výsledných fotografiích je to pak znát a řada z nich je opravdu obdivuhodným počinem,“ doplňuje Petrovský.

Výstava bude v Centru Babylon k vidění až do konce října. Následně se postupně objeví v dalších obcích nejen Libereckého kraje a to až do září příštího roku. Kalendář bude možné objednávat na internetových stránkách nadace www.nadaceivanadejmala.cz nebo telefonicky (605 701 503) za cenu 300,- Kč. K dostání bude též na vybraných infocentrech, či přímo v kanceláři nadace (Matoušova 453/21, Liberec). Díky jeho prodeji se v minulosti podařilo vysázet desítky tisíc sazenic, zachránit rašeliniště, kterému hrozil zánik, opravit turistické stezky v Jizerských horách nebo vybudovat rybí přechod na řece Smědé. „Zájem lidí o kalendář mi dělá velikou radost, začínali jsme na 800 kusech a letos jsme jich nechali vyrobit již 1 600. Kalendář má tak nejen potěšit krásnými snímky Jizerských hor, ale zároveň jim i pomáhat,“ upozornil Petrovský.

Nadace vyhlašuje fotografickou soutěž již od roku 2011 a s nápadem tehdy přišel její předseda správní rady František Pelc. Za její historii poslali fotografové skoro 1,5 tisíce snímků a vydáno bylo již přes 10 tisíc kalendářů. Pravidelně se zapojují autoři nejen z celé České republiky, ale také z Polska. „Jsem velice rád, že se nám podařilo založit tradiční akci, která má úspěch jak u fotografů, tak i u široké veřejnosti a věřím, že tímto způsobem dokážeme lidem nejen ukázat krásy Jizerských hor a přírody jako takové, ale zároveň upozornit i na potřebnost její ochrany,“ uzavírá Petrovský.

Oceněné fotografie, které jsou otištěny v kalendáři:
Titulní strana: Daniel Cervan – Upolínové ráno
Leden: Roman Grebeníček – Když mrazy udeří
Únor: Zdeněk Holubec – Černá Desná
Březen: Petr Erben – Jarní tání
Duben: Jiří Fejkl – Hořící západ slunce z Ořešníku
Květen: Petr Erben – Skála Zvon
Červen: Radek Štrupl – V kapkách rosy
Červenec: Jiří Fejkl – Ořešník při západu slunce
Srpen: Jaroslav Moravec – Protrženka
Září: Milan Pilař – Pavučina
Říjen: Aleš Ječmeň – Podzim na Hájeném potoku
Listopad: Václav Špetlík – Nad oblaky
Prosinec: Jaroslav Málek – Pohled  z Krásné Máří


Tisková zpráva