Hlasujete o nejhezčí fotku Jizerských hor

Hlasujete o nejhezčí fotku Jizerských hor

Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody vyhlásila letos již 11. ročník fotografické soutěže Zaostřeno na Jizerky. Do červnové uzávěrky přihlásilo 42 autorů více než 150 snímků Jizerských hor. Odborná porota vybírá ty nejlepší, ze kterých nadace vydá benefiční kalendář Zaostřeno na Jizerky 2022 a také širší kolekci fotografií na putovní výstavu. Zapojit se mohou nyní i čtenáři Libereckého deníku a svými hlasy rozhodnout o jednom snímku, který se připojí na výstavu. Hlasování bude probíhat na internetových stránkách Deníku www.liberecky.denik.cz po celou dobu letních prázdnin. Na autora takto oceněné fotografie čeká hodnotná cena od společnosti Canon.

Hlasování začíná tento pátek a postupně se v osmi týdenních kolech představí všechny soutěžní fotografie. Z každého kola pak vzejdou dva snímky postupující do finále. Ty se pak utkají o přízeň veřejnosti v závěrečném 14denním hlasování na počátku září. „V loňském roce bylo odevzdáno téměř 14 tisíc hlasů a zájem veřejnosti mě velmi potěšil. Ukazuje se, že lidé mají o toto krásné pohoří zájem a že si ho rádi prohlédnou na opravdu povedených fotografiích, které se nám každým rokem scházejí,“ říká Ondřej Petrovský, ředitel pořádající nadace. Vyhlášení výsledků pak proběhne v rámci vernisáže výstavy, která se uskuteční v úterý 5. října v prostorách tropické zahrady v libereckém Centru Babylon. Představen zde bude i benefiční kalendář Zaostřeno na Jizerky 2022 a nadace zahájí jeho prodej. Výtěžek poputuje jako každý rok na pomoc Jizerským horám a jejich okolí. Pro všechny soutěžící si nadace připravila jeden výtisk zdarma jako poděkování.

Nadace pořádá soutěž již od roku 2011 a za tu dobu se sešlo více než dva tisíce snímků Jizerských hor, vydáno bylo 13 500 kalendářů a výtěžek z jejich prodeje pomohl například s projekty napomáhající zadržování vody v cenných rašeliništích v samém srdci tohoto pohoří, obnovou návštěvnické infrastruktury, s výsadbou tisíců původních a druhově rozmanitých sazenic stromků či zprůchodněním toku Smědé. „Velmi si vážím nejen fotografů, bez kterých by celá soutěž nebyla myslitelná, ale i všech lidí, kteří si zakoupí kalendář. Ten má nejen potěšit krásnými snímky Jizerek, které Vás budou provázet po celý příští rok, ale zároveň významně pomáhá samotnému cennému pohoří. Velikou radost mám i z firem které si je objednávají jako poděkování svým partnerům či zaměstnancům a podporují tak životní prostředí, ve kterém podnikají,“ děkuje Petrovský. Liberecký deník je mediálním partnerem soutěže již od samého počátku a hlasování veřejnosti tak bude probíhat již po jedenácté. Odměny pro oceněné autory pak věnuje každým rokem společnost Canon a zapojí se i letos.

Kalendáře budou k zakoupení na internetových stránkách Nadace Ivana Dejmala i ve vybraných infocentrech. Náklad se postupně navyšuje z původních 800 kusů až po loňský rekordní náklad 1 800 kalendářů, které se nadaci i přes všechna omezení podařilo rozprodat prakticky do posledního. Výstava se každý měsíc představí na různých místech nejen Libereckého kraje a zájem o ni je značný. „V loňském roce byl prodej kalendářů přes infocentra a knihkupectví významně omezený, přesto se nám navýšený náklad podařilo prodat. Je vidět, že lidé si ke kalendáři cestu našli povětšinou přes náš web a vážím si, že řada z nich ho bere již jako každoroční nezbytnou součást jejich domovů či kanceláří. Jizerské hory jsou rozlohou poměrně malé území, ale poskytují nepřebernou a pestrou škálu úžasných přírodních fenoménů, které se neokoukají. Široké veřejnosti má zas výstava i kalendář připomenout potřebnost jejich ochrany,“ uzavírá Petrovský.

 


Tisková zpráva